Alfa Cronbacha
Alfa Cronbacha – Miara rzetelności pomiaru skali. Opiera się na zgodności wewnętrznej czyli skazuje na stopień w jakim poszczególne zmienne związane są z jednym pojęciem. Szacuje się ją po jednokrotnym badaniu danym testem. Najczęściej stosowana jest w badaniach psychologicznych do pomiaru zmiennych osobowościowych lub postaw ludzkich.
Obliczanie rzetelności za pomocą miary Alfa Cronbacha opiera się na korelacjach między poszczególnymi zmiennymi. Przyjmuje wartości z zakresu 0-1, przy czym im wyniki są bliższe 1, tym skala ma wyższą rzetelność. W badaniach psychometrycznych przyjmuje się, że wyniki powyżej 0,7 oznaczają zadowalającą rzetelność skali. Nie oznacza to wcale, ze powinniśmy dążyć do osiągnięcia 1, taki wynik możemy uzyskać tylko wtedy jeżeli mielibyśmy do czynienia z kilkoma takimi samymi zmiennymi. Bardzo wysokie wyniki Alfy Cronbacha (powyżej 0,95) mogą więc świadczyć, że pytania mierzące pewną skalę są tak samo skonstruowane. Powinno nam więc zależeć na tym, żeby skala miała pytania odnoszące się do danego kontekstu, ale żeby były one zróżnicowane.
Z drugiej strony nie zawsze też wyniki niskie świadczą o braku rzetelności skali. Miara Alfa Cronbacha jest uzależniona bowiem od ilości pozycji testowych i może się zdarzyć, że zostanie ona błędnie zaniżona przez małą ilość pytań. W przypadku niskiej rzetelności należy zastanowić się, które z pytań mogą zaniżać rzetelność przez brak powiązania ze skalą. Warto też pamiętać o tym, żeby zmienne wchodzące w skał jednej skali powinny mieć ten sam kierunek. Przykładowo jeżeli budujemy skalę optymizmu, w której mamy pytania typu „Często się uśmiecham” mierzone na skali od 1-nie zgadzam się wcale, do 5- całkowicie się zgadzam, a następnie zadamy pytanie „Uważam się za pesymistę” to skalę w takim pytaniu odwrócić.
W przypadku dużej ilości pytań może się okazać, że tworzą one nie jedną a dwie lub więcej skal. W takim przypadku zaleca się wykonanie analizy czynnikowej, która będzie w stanie określić z iloma czynnikami mamy do czynienia i które zmienne wchodzą w skał każdej ze skal. Analiza czynnikowa zalecana jest szczególnie przy własnych kwestionariuszach. Tutaj również w odpowiednich przypadkach zalecane jest usunięcie zmiennych zaniżających rzetelność.
Alfę Cronbacha można obliczyć ze wzoru: